fbpx

Wing Tsun kovos meno principai


 
   Pradžia » Apie Wing Tsun » Daugiau apie Wing Tsun » Wing Tsun kovos meno principai

WCPaintingPaprastumas, naudingumas ir praktiškumas – štai kas sudaro Wing Tsun teorijos pagrindą. Anot legendos, šią sistemą XVI amžiuje sukūrė budistų vienuolė Ng Mui, savo mokymą perdavusi jaunai merginai Ym Ving Čun (išvertus iš kinų kalbos, jos vardas reikštų puikų pavasarį, kažką gaivaus, gražaus ir žydinčio). Kuo moters sukurtas stiliaus skiriasi nuo vyrų? Jis įrodo, kad švelni, minkšta jėga, gali nugalėti vyrišką arba kietą jėgą, o Wing Tsun trumpų rankų smūgių technika yra pranašesnė už tolimos distancijos reikalaujančią kojų techniką.

Apsilankę Wing Tsun treniruotėse nepamatysite mokinių, tempiančių kojų raumenis ir tokiais pratimais besirengiančių smūgiams į galvą, jie neatlieka ir įprastos schemos blokas - smūgis. Jūsų dėmesį gali patraukti savotiški kovotojų rankų judesiai, atliekami porose. Jie vadinami “Chi Sau” (išvertus iš kinų kalbos - lipnios rankos). Tie, kurie kada nors kovojo su Wing Tsun meistrais, pasakys, kad "lipnių rankų" technika labai efektyvi ir pavojinga. Wing Tsun mokykloje taip pat galite pamatyti medinių ar metalinių manekenų, prie kurių Wing Tsun meistrai praleidžia gana daug laiko.

Wing Tsun KunFu esmė - penki pagrindiniai principai, leidžiantys geriau pažinti šią kinų kovos meno sistemą. Jie atspindi žmogaus gyvenimą, jo poelgius, lankstumą. Tai tarsi perėjimas iš vienos būsenos į kitą.

  1. Centrinės linijos. Tai - pagrindinis Wing Tsun principas. Jis turi du svarbius aspektus. Pirma, visas dėmesys skiriamas gynybai: rankos šiek tiek sulenkiamos per alkūnes ir atstatomos į priekį nuo centrinės linijos. Alkūnės apsaugo kūną iš šonų. Blokai, klasikiniu supratimu, čia nenaudojami. Antra, apsauginiai veiksmai skiriami tam, kad nukreiptų priešo smūgius į šoną nuo centrinės linijos, todėl apsaugai išnaudojama mažai jėgos ir energijos.
  2. Ataka link priešo kūno centrinės linijos (tai primena Tibeto lamų kovos meną ir Korėjos mokyklą Tchekkion). Nors šis smūgis ir atrodo paprastas, tačiau jį atlikti gana sunku. Reikia stengtis, kad priešininkas per Jūsų ranką pajustų visą kūno svorį.
  3. Ataka pagal tiesiąją. Tiesioji - trumpiausia atkarpa tarp dviejų taškų. Ji yra geriausia ir tiksliausia smūgių kryptis. Beveik visa Wing Tsun technika, išskyrus kai kurias išimtis, atitinka šį principą. "Kuo mažesnis rato, kuriame vyksta kova, skersmuo, tuo šis veiksmas efektyvesnis, - aiškina Sijo Leung Ting, Tarptautinės Wing Tsun asociacijos vadovas. - Mes siekiame ratus paversti tiesiosiomis". Tačiau Wing Tsun kovotojai smūgiuoja ne tik tiesiai, bet ir lanku, taip aplenkdami tiesius smūgius.
  4. Spyruoklės principas. Wing Tsun mokykloje pabrėžiamas skirtumas tarp grubios ir tamprios jėgos. Grubioji - panaši į tvirtą ąžuolą, kurį galima nulenkti ir sulaužyti. Tampri jėga primena spyruoklę, kurios neįmanoma sulaužyti. Kai spyruoklę veikia grubi jėga, ji susispaudžia, po to greitai išsilaisvina ir smūgiuoja. Kovojančio Wing Tsun mokinio rankos dirba lyg dvi spyruoklės, nuolat susispaudžiančios ir vėl iššokančios į priekį. Rankos juda pagal tokį principą: "Spyruokliuok, kai tave atakuoja, neatitrauk rankų nuo priešo, ką jis bedarytų, ir pulk, kai jis nors akimirkai atsivers". Jei kas nors puola Wing Tsun kovotoją, šis atsitraukia - spyruokliuoja, kad sukauptų daugiau energijos savo rankoms. Kai priešas atitraukia savo ranką ar koją kitam puolimui, Wing Tsun kovotojo rankos ar kojos neatsitraukdamos seka priešininką ir automatiškai smūgiuoja, kai jis akimirksniui atsidaro. Būtent taip minkštumu galima nugalėti kietumą.
  5. Paskutinis Wing Tsun principas - "vieninga ataka ir apsauga". Vienu judesiu nuo savo centrinės linijos nukreipdamas priešo smūgį, o kitu - atakuodamas, kovotojas tą patį veiksmą naudoja ir apsaugai, ir puolimui. Tokių veiksmų paslaptis slypi ne atlikimo būdų pasirinkime, o rankų jautrumo treniravime. “Chi Sau” - tai pratimai, kai du partneriai puola ir ginasi rankomis, nei sekundei nenutraukdami kontakto su priešininku. "Lipnių rankų" arba CHI SAU metodas lavina jautrumą priešo kūno judesiams, sąnarių laisvumą ir judrumą, skatina taupyti savo jėgas, lavina judesių automatizmą, kuris vėliau praverčia realiose kovose. Galvojimas, kad ir kiek sekundžių jis tetruktų, yra pati didžiausia kliūtis veiksmų greičiui. Jei žmogus įprato gauti informaciją regėjimo kanalu, iš pradžių jis stengsis pamatyti neapsaugotą vietą, po to nuspręs, kaip atakuoti, ir tik po to imsis veiksmų. Tai yra lėtas ir labai nepatikimas procesas, nes regėjimas gali mus apgauti.