fbpx

Tiesaus smūgio charakteristika


 
   Pradžia » Apie Wing Tsun » Daugiau apie Wing Tsun » Tiesaus smūgio charakteristika

Wing Tsun unikalumą sudaro keletas specifinių elementų. Vienas svarbiausių - vertikalus smūgis kumščiu arba YAT CHI KUEN. Jo mokoma nuo pat pirmų treniruočių iki tol, kol jį mokinys atlieka tobulai. Šis smūgis sutinkamas ir “Siu Nim Tau” formoje, ir “Chi Sau” treniruotėse, pratimuose porose ir kitose technikose.

IMG_6173Koks jis? Trumpas, greitas ir stiprus. Wing Tsun specialistai šį smūgį vadina sprogstančiuoju. Dažnai jis atliekamas ne pavieniui, o serijomis. Tokie smūgiai vadinami grandininiais kumščių smūgiais (“Lin Van Kuen”). YAT CHI KUEN - unikalus, jis žymiai skiriasi nuo tradicinių kunfu sistemų smūgių. Kodėl? Wing Tsun KungFu sistema sukurta tam, kad galima būtų pasipriešinti tradiciniams Shaolin stiliams.

YAT CHI KUEN puikiai atitinka pagrindinius Wing Tsun principus. Pagal Wing Tsun "ataka tiesiąja linija” principą (tiesioji yra trumpiausia atkarpa tarp dviejų taškų), todėl ir šis smūgis yra tiesus. Remiantis centrinės linijos principu, alkūnės ir kumščiai nenuvedami atgal prie šonų (pvz., kaip karatė stiliuje), tai yra, neužsimojama.

Rankos būna atstatytos į priekį ir truputį sulenktos per alkūnes. Alkūnės apsaugo kūną iš šonų. Šis smūgis yra trumpas, tiesus, todėl greitas. Kumštis, skirtingai nei kitose kunfu sistemose, laikomas ne horizontaliai, o vertikaliai.

Wing Tsun mokykloje atakos rankomis prilyginamos šūviams iš kulkosvaidžio. Čia smūgių greitis žymiai svarbesnis už jų stiprumą, tačiau Wing Tsun smūgiai nėra silpni. Didysis meistras Leung Ting demonstruodamas sprogstantįjį smūgį į žmogaus korpusą iš 1 colio (2,5 centimetrų) atstumo, lengvai parbloškė pusantro karto už save sunkesnį priešininką.

Norintys gerai išmokti “Yat Chi Kuen”, turi labai pasistengti. Naujokams šis smūgis atrodo gana neįprastai, tačiau jį įmanoma įvaldyti. Treniruotėse mokoma pavieniui smūgiuoti į orą “Yee Chi Kim Yeung Ma” stovėsenoje, vėliau - su posūkiais, dar vėliau – vienu metu žingsniuojama ir smūgiuojama. Pakaitiniai arba grandininiai smūgiai atliekami tam, kad didėtų jėga, tikslumas ir greitis. Mokiniai smūgiuoja ne tik į orą, bet ir į sieninius maišelius, kurie tam tikrais aspektais yra pranašesni už bokso maišus. (Beje, naujokai turėtų atminti, kad smūgiuoti reikia taip, kad nenusižengtų Wing Tsun mokyklos kodeksui.)