fbpx

Si – Jo Ip Man


 
   Pradžia » Apie Wing Tsun » Meistrai » Si – Jo Ip Man

yip-man01Didysis meistras Yip Man yra aštuntasis Wing Tsun Kuen meistrų genealoginės linijos įpėdinis. Jis augo turtingoje šeimoje, kuri valdė nemažai dirbamos žemės plotų ir turto Fatshane. Daugelis manė, kad Yip Man turėtų būti lepūnėlis, bijantis bet kokio fizinio darbo. Visų nuostabai, jis itin domėjosi kovos menais ir nuo trylikos iki šešiolikos metų pas Chan Wah Shun mokėsi Wing Tsun. Po šio mokytojo mirties, Yip Man išvyko į Honkongą, kur prestižiniame katalikiškame Šv. Stepheno koledže įgijo išsilavinimą.

Wing Tsun istorija prasideda

Yip Man Honkonge sutiko Leung Bik. Šis buvo vyresnysis Leung Jan sūnus ir Chan Wah Shun KungFu brolis. Leung Bik įžvelgė Yip Man temperamentą, ryžtingumą ir kitas kovotojui svarbias savybes, todėl pasiūlė tapti jo mokiniu ir įsisavinti visa, ką jis išmoko iš savo tėvo Leung Jan. Per kelerius metus Yip Man perprato visas Wing Tsun KungFu paslaptis, kurias jam patikėjo Leung Bik, tačiau liko nepatenkintas savo pasiekimais. Būdamas 24-erių Yip Man grįžo į Fatshaną. Ten jis daug laiko treniravosi su savo vyresniuoju kunfu broliu Ng Chung So, Ng mokiniais ir tobulino savo sugebėjimus. Yip Man žygdarbius Fatshane atskleidžia daug išlikusių istorijų ir anekdotų. Pasakojama, jog kartą rūmuose jis žaibiškai nokautavo kareivį, besitaikantį į jį pistoletu: šluojamuoju spyriu jis sulaužė stumiamas duris su plaštakos storio staktomis. Yip Man turėjo daug dvikovų, ir kiekvieną kartą jam užtekdavo sekundės, kad įveiktų savo priešininką. Tačiau Yip Man neketino kam nors perduoti Wing Tsun žinių, net savo sūnui.

Wing Tsun KungFu kelias

Per antrąjį pasaulinį karą, kai dalį Kinijos valdė japonai, turtingos Yip Man šeimai yipman22priklausančios žemės buvo nuniokotos, jo gyvenimas sunkėjo. Japonams atvykus į Fatshaną, vienas jų vadų išgirdo apie Yip Man ir pasiūlė jam kareivių instruktoriaus vietą. Yip Man, kaip tikras patriotas atmetė japono okupanto pasiūlymą. Po karo Yip Man su šeima persikėlė gyventi į Honkongą. Jo išdidumas, neįprastas temperamentas, aukšta kilmė trukdė Yip Man susirasti tinkamą darbą, todėl kurį laiką jo šeima gyveno skurde. 1949 metai Yip Man, paskatintas savo artimo draugo, sutiko Honkongo Restoranų darbuotojų asociacijos narius mokyti KungFu. Šie gana atsainiai žiūrėjo tiek į Yip Man, tiek į jo mokymą. Wing Tsun KungFu iš pirmo žvilgsnio neatrodė labai patrauklus. Net priešingai, nes čia nėra vaizdingų kituose stiliuose populiarių plačių mostų ir stovėsenų. Yip Man, kaip ir jo mokytojas, nenorėjo girtis savo sugebėjimais ar rengti viešų WT demonstracijų. Ketverius metus dirbęs asociacijoje, teturėdamas keturis mokinius, Yip Man įkūrė savo gimnaziją. Jam padėjo pirmieji jo mokiniai. Nuo tada Wing Tsun KungFu pradeda traukti KungFu gerbėjų dėmesį. Daugėja mokinių ir Yip Man gimnaziją perkelia į didesnes patalpas. Netrukus Yip Man ir praktiškasis Wing Tsun KungFu išpopuliarėja ir pritraukia vis daugiau pasekėjų, tarp jų buvo nemažai Honkongo policininkų.

 

1967 metais Yip Man, padedamas mokinių, įkūrė Honkongo Wing Tsun Atletikos Asociaciją (Hong Kong Wing Tsun Athletic Association), atidarė daugiau klasių ir dar labiau išgarsino Wing Tsun sistemą. 1970-ųjų gegužę Yip Man nustojo mokyti ir mėgavosi ramiu gyvenimu. Gimnazijos valdymą jis perleido savo mėgstamiausiam mokiniui Leung Ting. Didysis meistras Yip Man ryte arba vakare savo arbatos namelyje mėgo gerti arbatą, vienas arba savo mokinių kompanijoje. Dažnai jis pasakodavo įvairius juokus, bendravo laisvai, nepabrėždavo, kad yra jų mokytojas. "Kam didžiuotis? Esi ypatingas, jei žmonės tave gerbia", - tokia buvo Yip Mano filosofija. Apie 1970-71 metus Bruce’as Lee tapo filmų apie KungFu superžvaigžde. Jis išgarsino Jeet Kune Do, tačiau kurį laiką šis kovotojas buvo Yip Man mokinys. Yip Man niekada tuo nesididžiavo. Žmonėms, kurie Yip Man gyrė, kaip Bruce Lee mokytoją, jis atsakydavo šypsena. Mokytojas taip pat nesipykdavo su žmonėmis, neteisingai suprantančius Wing Tsun teoriją. Didysis meistras Yip Man mirė 1972 metų gruodžio 2 dieną, o Wing Tsun KungFu stiliaus populiarinimą tęsė jo mokiniai.